Materiał dydaktyczny

1. Rodzaje i systemy zewnętrznych i wewnętrznych osłon okiennych i drzwiowych.

Osłony okienne to dość zróżnicowana grupa produktów, o rozmaitych funkcjach. Żaluzje wewnętrzne chronią wnętrza tylko przed nasłonecznieniem. Rolety wewnętrzne i zasłony plisowane dodatkowo mogą być ozdobą wnętrz. Najbardziej uniwersalne są okiennice i rolety zewnętrzne, które są jednocześnie osłoną przeciwsłoneczną, barierą antywłamaniową i przed hałasem oraz kurtyną zatrzymującą zimą ciepło w pomieszczeniach.

Ze względu na miejsce montażu osłony okienne dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne.

Spośród osłon wewnętrznych najpopularniejsze są rolety. 

Rodzaje rolet wewnętrznych

 • zwijane - ten najbardziej rozpowszechniony typ składa się z wałka i nawiniętego na niego materiału. Wałek mocuje się w górnej części okna fasadowego lub dachowego - na wkręty bądź przy pomocy specjalnych uchwytów, które nie wymagają przewiercania ramy okiennej. Tkanina może zwisać swobodnie lub w prowadnicach, które przytwierdza się do ram okna. Ważne, by była odporna na płowienie. Do wyboru są tkaniny standardowe, dekoracyjne i zaciemniające. Te pierwsze chronią przed słońcem tylko w ograniczonym zakresie. Pod tym względem skuteczniejsze są produkty dekoracyjne ze specjalną powłoką, która odbija promienie słoneczne. Jeżeli zależy nam na tym, aby całkowicie zaciemnić pomieszczenie, wybierzmy modele zaciemniające, z materiałów nieprzepuszczających światła;
ROLETY wewnętrzne W KASECIE Złoty Dąb na wymiar A 7321611869 - Allegro.pl
 • dzień-noc - składają się z dwóch rodzajów pasów: przezroczystych i zacieniających. Przesuwając je względem siebie można regulować stopień zaciemnienia pomieszczenia;
ROLETY WEWNĘTRZNE DZIEŃ NOC żaluzje na balkon DN 7183718864 - Allegro.pl
 • rzymskie - w tych roletach opuszczona tkanina tworzy gładką powierzchnię, a po podniesieniu układa się w poziome równoległe fałdy.
Rolety materiałowe – rodzaje, opinie, ceny, porady zakupowe

Innym popularnym rodzajem osłon wewnętrznych są żaluzje. Ich budowa jest również prosta - do poziomej belki zawieszonej na górnej ramie okna przymocowane są (za pomocą linek bądź żyłki) poziome lamele. W oknach dachowych dodatkowym elementem są boczne prowadnice, dzięki którym żaluzje przylegają do przeszklenia.

Lamele mogą być aluminiowe lub drewniane. Tych drugich lepiej nie stosować w pomieszczeniach o dużej wilgotności, np. w łazience. Najpopularniejsze są elementy białe, ale w sprzedaży są też inne, co pozwala w ciekawy sposób udekorować wnętrza.

Używanie typowych rolet ogranicza się do częściowego lub całkowitego zasłonięcia okna, natomiast w przypadku żaluzji można dodatkowo kontrolować kierunek wpadania i natężenia światła. Wadą żaluzji jest to, że są kłopotliwe w czyszczeniu.

Rolety przeciwsłoneczne wewnętrzne | Markizy, żaluzje i vertikale

Do wyboru są też oferowane w dwóch odmianach zasłony plisowane. W wariancie podstawowym z umieszczonej w górnej części okna kasety wysuwa się - analogicznie jak w rolecie - złożona w harmonijkę tkanina, której boki schowane są w prowadnicach zamocowanych po bokach okna. Można ją zatrzymać w dowolnym miejscu.

Zasłona może też nie mieć górnej kasety. W takich modelach materiał rozwija się harmonijkowo zarówno do dołu, jak i do góry, dzięki czemu można zasłonić dowolną część okna.

Tego typu osłony przepuszczają część światła dziennego, ale jest ono bardziej rozproszone. Ponadto stanowią ozdobę okna.

Jakie rolety lepsze; wewnętrzne czy zewnętrzne? | Kuchenki, płyty, piekarniki

Najpopularniejsze z nich, rolety zewnętrze, nie tylko umożliwiają całkowite zaciemnienie domu, ale także chronią przed hałasem, są barierą antywłamaniową, a zimą zapobiegają ucieczce ciepła z budynku.

Są zbudowane zupełnie inaczej niż wewnętrzne odpowiedniki. W kwadratowej, prostokątnej albo półokrągłej kasecie znajduje się rura nawojowa, na którą nawinięty jest ruchomy pancerz. Może być wykonany z aluminium, stali, drewna albo PVC. Pancerz składa się z zamkniętych poziomych profili, które mogą być wypełnione izolacją, np. pianką poliuretanową. Porusza się w pionowych prowadnicach, które są przytwierdzane do ościeża lub do ramy okna.

Ze względu na sposób montażu, rolety do okien fasadowych dzieli się na:

 • elewacyjne - kaseta mocowana jest do ściany nad oknem, a prowadnice po bokach wnęki okiennej. W przypadku ścian dwuwarstwowych trzeba zastosować długie kotwy, które przejdą przez ocieplenie i znajdą oparcie w warstwie nośnej muru. Mankamentem takich rolet jest to, że na kasecie osadza się brud i wilgoć, a także śnieg. Można je montować zarówno na etapie stanu surowego, jak i w wykończonym budynku;
Rolety elewacyjne Bielsko. Centrum Stolarki Budowlanej
 • naokienne - kasetę mocuje się pod nadprożem - do górnej ramy okna, a prowadnice do bocznych profili okiennych. W zależności od sposobu zwijania pancerz rolety znajduje się przy szybie lub jest od niej oddalony. W drugim wariancie w przestrzeni pomiędzy rozsuniętym pancerzem a zewnętrzną szybą okna zostaje uwięziona grubsza warstwa powietrza, które ma właściwości izolujące. Roleta lepiej więc chroni okno i wnętrza przed stratami ciepła. Wadą modeli naokiennych jest ograniczenie ilości światła dziennego, jaka trafi a do domu, ponieważ kaseta zasłania fragment przeszklenia. Je także można zamontować w dowolnym momencie;
ABC rolet zewnętrznych
 • nakładane - ten typ zakłada się podczas montażu okien, ponieważ kasetę mocuje się pomiędzy ościeżem a górnym fragmentem ramy okiennej. Okna muszą być odpowiednio niższe, pomniejszone o wymiar, jaki ma kaseta rolety. Ewentualnie w projekcie domu można zaplanować wyższe otwory okienne, dostosowane wymiarami do montażu okna z roletą;
Rolety zewnętrzne nadstawne: rolety nasadkowe/nakładane | Poznań
 • do zabudowy - muszą być uwzględnione w projekcie domu, ponieważ wymagany jest specjalny kształt nadproża lub gruba warstwa ocieplenia - aby kaseta nie była widoczna na elewacji. Można ją ocieplić od zewnątrz, a następnie otynkować z całym fragmentem ściany. Prowadnice przytwierdza się we wnęce okiennej;
Sapor - fabryka okien i drzwi - Rolety podtynkowe Interbox | Producent Poznań - Wielkopolska
 • nadprożowe - je również trzeba przewidzieć na etapie stanu surowego, ponieważ kaseta jest całkowicie ukryta w ścianie. Równocześnie pełni rolę nadproża, montowanego nad otworem okiennym. Jest wykonana z utwardzonego styropianu, wzmacnianego stalowymi prętami.
Rolety zewnętrzne « MARKIZA Racibórz

Niemal tak samo uniwersalne są - stosowane kiedyś powszechnie, a dziś mniej popularne - okiennice. Po zamknięciu chronią wnętrza przed nadmiarem światła, gorącem i wiatrem. Z kolei zimą pozwalają ograniczyć straty ciepła w budynku. Jeżeli zdecydujemy się na model wyposażony w blokady przeciwwłamaniowe, takie jak dwuczęściowy skobel czy zamknięcie drążkowe, zyskamy też dodatkową ochronę przed złodziejami. Wszystko dzięki nowoczesnym okuciom - współczesne okiennice szczelnie przylegają do okna, dlatego nie przypominają osłon montowanych przed laty.

Mocuje się na zawiasach umieszczonych na ścianie, ramie okna lub na specjalnej opasce okalającej okno. Ważnym elementem są blokady przeciwwiatrowe, które przytrzymują skrzydła w pozycji otwartej.

Okiennice wykonuje się najczęściej z drewna, rzadziej z aluminium lub tworzywa sztucznego. Drewno wymaga co prawda konserwacji, ale może stanowić ozdobę elewacji. Do wyboru są tańsze gatunki krajowe i droższe, ale bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych egzotyczne.

Okiennice drewniane - producent okiennic z drewna - zakład stolarski Mariusz Staszewski - Poznań

Żaluzje zewnętrzne są podobne do swoich wewnętrznych odpowiedników - zarówno jeśli chodzi o zasadę działania, jak i budowę. Jedynie lamele, wykonane zazwyczaj z lakierowanego aluminium, są niego grubsze. Elementy te zawieszone są na linkach ze stali nierdzewnej lub poruszają się w bocznych prowadnicach. Kątem ich nachylenia steruje się za pomocą mechanizmu umieszczonego w skrzynce, która najczęściej ukryta jest w ścianie.

Żaluzje zewnętrzne pełnią kilka funkcji - chronią wnętrza przed słońcem oraz wspomagają pracę klimatyzacji, co pozwala obniżyć koszty energii elektrycznej. W pewnym stopniu tłumią również hałasy dobiegające z zewnątrz.

Zewnętrzne żaluzje fasadowe to bardzo udany zakup!

Z kolei rola markiz ogranicza się do ochrony przed słońcem.

Do wyboru są następujące rodzaje markiz:

 • Markizy tarasowe (i rzadziej stosowane balkonowe)

Dają upragniony cień na tarasie lub balkonie, a jednocześnie zabezpieczają przed przegrzewaniem przylegające do nich pomieszczenia. Markiza tarasowa składa się z rury nawojowej i wysięgnika, na których rozpięta jest tkanina. Rura może być odsłonięta lub ukryta w pełnej kasecie albo półkasecie. Od rodzaju poszycia zależy, jak skutecznie markiza będzie zatrzymywać słońce i wodę deszczową. Najlepsze pod tym względem są poliestrowe bądź akrylowe poszycia zabezpieczone impregnatem lub pokryte specjalną folią, które dodatkowo chronią materiał przed płowieniem.

Tego typu osłonę montuje się na kilka sposobów: do krokwi dachowych, do spodu balkonu albo bezpośrednio do ściany. Trzeba pamiętać, że przytwierdzenie markizy do przegrody dwuwarstwowej wymaga użycia specjalnych długich kotew chemicznych. Dzięki temu konstrukcja znajdzie oparcie nie w stosunkowo miękkiej warstwie ocieplenia, a w murze;

Markizy tarasowe i balkonowe do -40% TOMŻAL KATOWICE - Sprzedajemy.pl

 • Markizy fasadowe

Chronią przed przegrzewaniem tylko wnętrza domu. Przeważnie wykonane są z siatki lub włókna szklanego, czyli materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne. Tego typu osłony montuje się do okien, podobnie jak rolety. W przeciwieństwie do nich jednak nie ograniczają całkowicie napływu światła dziennego do pomieszczeń;

Markizy fasadowe

 • Markizolety

Do ich wykonania wykorzystuje się te same materiały, co w przypadku fasadowych. W tym wariancie konstrukcja składa się jednak z dwóch części - nieruchomej górnej i dolnej, którą za pomocą wysięgnika można odchylić, tworząc daszek nad częścią okna;

Markizorolety - rolety na sprzedaż | firma KADA: Słupsk

 • Markizy do okien dachowych

w tym wariancie materiał zrolowany jest w kasecie zamontowanej nad oknem. Tego typu markizy uznawane są za najlepszy rodzaj osłon przeciwsłonecznych na poddasza, ponieważ zatrzymują aż ok. 70% ciepła, a jednocześnie tłumią odgłosy padającego deszczu.

Markizy do okien dachowych

Moskitiery

Siatki montowane w drzwiach i oknach są najlepszym sposobem ochrony pomieszczeń przed insektami. Oferowane przez nas produkty zapewniają: różnorodność sposobu montażu umożliwiający montaż w każdym oknie i drzwiach, odporność na czynniki atmosferyczne, dopasowanie kolorystyczne oraz wykonanie na wymiar z uwzględnieniem warunków montażu. Nowością jest siatka antyalergiczna.

Moskitiery do okien i na drzwi balkonowe: najlepszy sposób na komary - murator.plMoskitiery na okna, drzwi balkonowe - sklep internetowy Sunlux24.pl