Materiał dydaktyczny

1. Rodzaje konstrukcji bram.

Wyróżniamy 4 typy konstrukcji bram: rozwierne, uchylne, segmentowe i rolowane.

Bramy rozwierne

Bramy rozwierne konstrukcją nie różnią się znacznie od zwykłych drzwi. Mechanizm ich działania opiera się o otwierane i zamykane skrzydło, zamontowane w ościeżnicy. Skrzydła są ciężkie, trudne do przesunięcia, a w wielu wypadkach nie ma możliwości ich automatyzacji.

Bramy rozwierne nie są ocieplane, co wyklucza ich montaż w garażach ogrzewanych lub zlokalizowanych w bryle domu w sąsiedztwie pomieszczeń mieszkalnych.

Zaletą takich bram jest niewielkie ryzyko błędów towarzyszących montażowi – do przeprowadzenia prawidłowej instalacji bramy potrzebna jest znajomość dwóch wymiarów: wysokości i szerokości otworu garażowego, co w znaczny sposób ogranicza możliwość pomyłek i niedociągnięć.


Brama garażowa – która będzie najlepsza – Budownictwo – porady, informacje,  ciekawostki

Bramy uchylne

Najprostsza konstrukcja bramy to wahadłowo poruszające się skrzydło, działające w oparciu o zamontowane przy suficie sprężyny. Dzięki takiemu rozwiązaniu jej użytkowanie wymaga od nas znacznie mniejszych nakładów wysiłku niż bramy rozwierane.

Bramy uchylne występują w wersji nieocieplanej i z ociepleniem, które jednak w większości przypadków można nazwać prowizorycznym. Zazwyczaj jego rolę pełni dodatkowa warstwa styropianu, która nie chroni w należyty sposób przed ucieczkami ciepła. Dlatego też, bramy uchylne są raczej i w tym wypadku polecane do garaży wolno stojących lub sąsiadujących z pomieszczeniami gospodarczymi.

W przypadku bramy uchylnej mamy do czynienia z bardziej skomplikowanym montażem – pod uwagę powinny zostać wzięte następujące parametry: wysokość i szerokość otworu, odległość pomiędzy górną krawędzią otworu a stropem, oraz odległość krawędzi stropu od ścian. Ze względu na sposób ich montażu, bramy uchylne potrzebują dodatkowego miejsca wewnątrz garażu.

Rodzaje bram garażowych. Wady i zalety każdego rozwiązania

Bramy segmentowe

Bardziej zaawansowanym technologicznie oraz polecanym obecnie do domów jednorodzinnych rozwiązaniem są bramy segmentowe. Ich budowa to połączone ze sobą stalowe profile (segmenty), wypełnione pianką poliuretanową lub styropianem. Dostajemy zatem produkt wyposażony w profesjonalne ocieplenie.

Bramy segmentowe są tym samym idealnym wyborem do garaży ocieplanych i w bryle budynku. Co więcej, ich konstrukcja pozwala na umieszczenie prowadnic wzdłuż sufitu lub wzdłuż ścian, co z kolei daje możliwość montażu bramy w sposób tradycyjny lub boczny.

Bramy składane: rodzaje konstrukcji i zasada działania |  besttabletsforkids.org Segmentowe boczne – Rolan – Bramy olsztyn drzwi i rolety olsztyn

brama składana                                          brama segmentowa boczna

BRAMY GARAŻOWE SEGMENTOWE- odPRODUCETA !naWYMIAR! 6457834991 - Allegro.pl brama segmentowa tradycyjna

Bramy rolowane

Najbardziej zaawansowanym technologicznie są bramy rolowane, zwane również roletowymi.

Podobnie do bram segmentowych, konstrukcja bram rolowanych obejmuje zespolone ze sobą segmenty, wypełnione ociepleniem. W tym wypadku do czynienia mamy najczęściej z aluminiowymi sekcjami i warstwą termoizolacyjną z pianki poliuretanowej.

Jak sugeruje nazwa, bramy te działają na zasadzie zwijających i rozwijających się rolet, chowających się w zamontowany wewnątrz lub na zewnątrz garażu bęben. Kurtyna nawijająca się na wał nawojowy, schowany w specjalnej skrzynce, pozwala na znaczne zaoszczędzenie miejsca wewnątrz garażu.

Bramy rolowane nie wymagają poprowadzenia prowadnic, a przy tym – podobnie do tych segmentowych – umożliwiają instalację bram bocznych. 


Bramy garażowe rolowane Rzeszów | Verdon