Materiał dydaktyczny

1. Charakterystyka obiektów budowlanych

1.9. Przyrządy pomiarowe stosowane przy montażu stolarki budowlanej i ich zastosowanie. Zasady wykonywania pomiarów przy użyciu przyrządów pomiarowych.

Użycie wysokiej jakości sprzętu gwarantuje bezpieczeństwo i precyzję wykonania oraz skraca czas potrzebny na przeprowadzenie prac montażowych.

Przy montażu stolarki budowlanej niezbędne jest wykorzystanie różnego rodzaju oprzyrządowania: narzędzi ręcznych, urządzeń pomiarowych, elektronarzędzi czy specjalistycznych uchwytów do transportu ręcznego szyb zespolonych.

Wiedza na temat możliwości zastosowania narzędzi pozwala na świadomy i odpowiedni wybór wyposażenia. Przykładem mogą być urządzenia laserowe, takie jak dalmierze i poziomice oraz detektory, zapewniające dokładne zlokalizowanie instalacji elektrycznej.

Precyzyjny montaż wymaga stosowania urządzeń pomiarowych takich jak:

Najprostsze narzędzia – na przykład miara składana lub zwijana – po dziś dzień są niezastąpione w trakcie montażu stolarki okiennej. To pierwsze narzędzia, jakich używamy w trakcie prac, gdy przed samym rozpoczęciem montażu jeszcze raz wymiarujemy wnęki okienne. Jest to szczególnie istotne, gdy już po pomiarze otwory były przygotowywane pod szczelny montaż, który wymaga wyrównania wszystkich powierzchni wnęki okiennej oraz lica muru wokół otworu.
Narzędzia miernicze są ponadto niezbędne przy wyznaczeniu na ramie okiennej miejsc mocowania kotew montażowych oraz punktów wiercenia śrub.

 Narzędzia nowoczesnego montera - jakie rozwiązania wybrać?       Miara składana drewniana stolarska 2m okuta 6569656803 - Allegro.pl


Dalmierze laserowe to narzędzia pomiarowe służące do wyznaczania odległości. Instrumenty te zastępują w codziennej pracy nie tylko zwykłą taśmę pomiarową, ale też - dzięki rozbudowanemu oprogramowaniu - kalkulator. Podstawowe modele dalmierzy na bazie zmierzonych odległości (dwóch lub trzech) potrafią obliczać pola powierzchni i objętości. Bardziej rozbudowane instrumenty wykorzystują twierdzenia Pitagorasa i funkcje trójkątów do wyznaczania długości niedostępnych. Najbardziej zaawansowane dalmierze laserowe w obliczeniach wykorzystują wartości kątów pionowych i są wyposażone np. w cyfrowe celowniki lub łącza Bluetooth do transmisji danych.

Dalmierz laserowy miernik odległości 60m Markowy 7209850691 - Allegro.plᐅ Dalmierz Laserowy. Opinie i Ranking.

Na wyposażeniu ekipy monterskiej obowiązkowym instrumentem pomiarowym jest certyfikowana poziomnica libellowa lub elektroniczna. Używana jest przed montażem do sprawdzenia poziomów wnęk, tzw. ciepłych podkładów podparapetowych, ram okiennych oraz skrzydeł, a także po montażu w celu upewnienia się, że został wykonany poprawnie. Ze względu na różne przeznaczenia użytkowe montowanych okien, a tym samym ich rozmiary, ekipa monterska powinna posiadać poziomnice o różnej długości, tak by odczyt poziomu był jak najdokładniejszy na całej szerokości i wysokości okna.

STANLEY 43-549 poziomica 120cm 3 libelle ROBO-KOP 6031984878 - Allegro.pl     poziomnice libellowe różnych długościPoziomica Kapro Poziomnica elektroniczna Digiman magnetyczna profesjonalna  25cm 985D-25 - Opinie i ceny na Ceneo.pl poziomnica elektroniczna

Kolejną grupą narzędzi niezwykle przydatnych w trakcie montażu okien są urządzenia laserowe, tj. poziomnica laserowa, laser krzyżowy czy niwelator laserowy. Urządzenia te emitują dwie (poziomą i pionową) lub więcej linii laserowych. Wiązki mogą być rzutowane na poszczególne elementy konstrukcji okiennej oraz muru przez cały czas trwania montażu, co wraz z modułem samopoziomującym przyrząd pozwala na znaczne skrócenie czasu osadzenia okna w murze. Ze względu na sporą rozpiętość kątową emitowanej linii poziomej (niektóre instrumenty emitują nawet w 360°) urządzenia te pozwalają wykluczyć błąd polegający na osadzeniu okien na różnych poziomach (w przypadku, gdy efekt ten nie jest zamierzony).

Poziomica laserowa Bosch GLL 3-50 P + BM1 + L-Boxx - sklep mierzymy.plpoziomnica laserowa

Zielony laser krzyżowy wieloliniowy Geo-Fennel Geo6X GREEN SP Li-Ion »  Narzedzia.pllaser krzyżowy


TOPCON RL-SV2S NIWELATOR LASEROWY +GRATIS DALMIERZ 7644875968 - Allegro.pl niwelator laserowy

Błąd pomiaru średniej jakości urządzeń to ok. 2 mm na 5 m; te lepsze to ok. 1 mm na każde 10 m odległości. W przypadku niwelatorów laserowych dobrej jakości można praktycznie wykluczyć błąd pomiaru nawet na dużych odległościach, do kilkudziesięciu m.
Przed rozpoczęciem każdej budowy warto upewnić się, że nasze urządzenie nie uległo uszkodzeniu czy rozkalibrowaniu. Można to zrobić samodzielnie na budowie. 

Detektor cyfrowy to urządzenie, które umożliwia wykrywanie położonych wewnątrz ścian elementów instalacji – gazowej, elektrycznej, wodociągowej.

Detektory do wykrywania drewna pomogą określić położenie drewnianych elementów, np. profili konstrukcyjnych domu. Wykrywacz profili jest niezbędnym urządzeniem, zwłaszcza w starych domach, których konstrukcja w większości jest wykonana z drewnianych elementów. Przez wywiercenie otworów w niewłaściwym miejscu możesz zagrozić stabilności całego budynku.

Detektory do wykrywania metalu także przydają się do wykrywania elementów konstrukcyjnych domu (jeśli zawierają metalowe elementy), ale powszechniej służą do lokalizowania części instalacji wodociągowej i elektrycznej – rur oraz przewodów.


Wykrywacz kabli i metalu. Detektor elektroniczny - jaki wybrać? Jak działa?  - murator.pl